Logo ro.masculineguide.com

De La Gospodină La Rally Racing Trailblazer, Renee Brinkerhoff Este Pe Lacrimă

Anonim

Renee Brinkerhoff este în vârstă de 61 de ani, mamă a patru copii, căutătoare de emoții și pilot de curse amator. De când a achiziționat VW Beetle modificat la vârsta de 17 ani, Renee a fost auto-prescris piulița mașinii. După ce a visat 35 de ani la curse, Renee a mușcat în cele din urmă glonțul la 55 de ani și a decis să devină serioasă în legătură cu pasiunea ei reținută.

Image
Image

Mai întâi, Renee a găsit mașina potrivită: Porsche 356Outlaw din 1956 (dacă am fi cu toții atât de norocoși să găsim un partener perfect). Pentru a-și demonstra ei și celorlalți că este sinceră în ambițiile sale, Renee s-a înscris pentru a concura în LCarrerPanamericanral din Mexic. După ce s-a antrenat cu instructori de curse și a împărțit mașina în competiția din 2012, Renee s-a stabilit la raliul din 2013 ca „debutul” său serios în curse.

Pentru a se pregăti pentru cursă, modelul 356 a fost evacuat și reconstruit în armă de curse competitivă. La exterior, avea încă o formă clasică, dar sub tablă era un motor boxer de 2,0 litri cu patru cilindri, carboratori dublu weber, diferențial cu alunecare limitată, cutie de viteze manuală cu cinci trepte, suspensie spate derivată de 911, frâne cu disc cu patru roți, cușcă rulantă și celulă de combustibil de 80 de litri.

Image
Image

Mulțumită de construcție, Renee a intrat în LCarrerPanamerican din 2013, așteptând să folosească evenimentul ca propria ei școală de curse. A spune că a învățat repede ar fi o subevaluare grosolană. Susținut de echipa de curse novice (Valkyrie Racing) și navigator experimentat, Renee a făcut istorie ca femeie, plasându-se pe primul loc în clasa ei. Anul următor, Renee a terminat pe locul doi în clasa sa și pe locul 14 în general (a fost singura femeie care a concurat în acel an). După obstacole mecanice și psihologice intense, Renee a obținut încă un clasament pe locul 2 în 2015.

Elanul nu a încetinit: Renee și echipa ei de cursă sunt mai înfometați ca oricând. Valkyrie Racing se lansează acum în 356 World Rally Tour, care o va vedea să concureze 356 în șase raliuri pe toate cele șapte continente. Prima cursă, finalizată în octombrie trecut, a văzut-o pe Renee câștigând clasa la LCarrerPanamericana. Următoarea ei provocare este TargTasmanithis din Australia, care va avea loc în aprilie 2018.

De la gospodină la pionierul de raliuri, Renne Brinkerhoff este genul nostru de erou. Puteți fi siguri că vom ține la curent aventurile ei transcontinentale - ar trebui și dvs.